KATALOG IMPREZ KULTURALNO – ROZRYWKOWYCH


Transgraniczny Obszar Turystyczny Kanału Augustowskiego charakteryzuje się wspólnym i bogatym dziedzictwem historycznym, kulturowym, religijnym i etnicznym. To właśnie ono w swojej wyjątkowości i różnorodności  jest najważniejszym potencjałem obszaru, na którym opiera się jego oferta turystyczna i kulturalna. Jej ważnym elementem są organizowane lokalnie wydarzenia kulturalne i rozrywkowe, które nie tylko umilaja czas mieszakńcom i gościaom, ale także zaczynaja stanowić magnes przyciągający turystów na ten teren.

Funkcjonujace lokalnie instytucje kultury na bieżąco prowadzą aktywną dziasalność kulturalną, animacyjną i promocyjną. Poniżej prezentujemy katalog najważniejszych wydarzeń, które na stałe juz weszły do kalendarza imprez przyciągajaccyh w okolice Kanału Augustowskiego coraz wieksze rzesze turystów.

STYCZEŃ

MUZYCZNY FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Jak w całej Polsce, także i na terenie Kanału Augustowskiego na początku stycznia odbywa się szereg wydarzeń i licytacji związanych z największą akcją charytatywną w Polsce. W akcję włączają się instytucje kultury, organizacje pozarządowe i woluntariusze. Zbiórce towarzyszą koncerty, happeningi, imprezy sportowe i rekreacyjne.

MARZEC

MARSZ NA BYSTRYM – AUGUSTOWSKI MARSZ SENIORA

W marcową sobotę na bulwarze nad kanałem zbierają się miłośnicy nordic walking, aby z kijkami przemierzyć pętlę spacerową wokół kanału. I to nie raz!. Uczestnicy mają okazję spotkania się z fachowcami, uzyskania fachowych porad, a przede wszystkim spędzenia aktywnie wolnego czasu na świeżym powietrzu. NA mecie czekają dyplomy, herbata i słodkie niespodzianki.

KWIECIEŃ

BABY WIELKANOCNE – KIERMASZ RĘKODZIEŁA

Celem kiermaszu jest zapoznanie mieszkańców i turystów ze stanem współczesnej sztuki ludowej i tradycyjnego rzemiosła oraz rękodzieła artystycznego. A także podtrzymywanie i rozwój istniejącej twórczości artystycznej oraz umożliwienie twórcom ludowym i rękodzielnikom sprzedaży ich wyrobów. Na straganach znajdziemy żywność, miody, biżuterię, zabawki, wyroby cukiernicze, plecionki, tkaniny, wycinanki, kwiaty, rzeźby, malarstwo i grafikę.

ŚWIĘTO PISANKI

W położonych nad Kanałem Augustowskim Sopoćkiniach corocznie odbywa się Festiwal Pisanki, który stał się marką i wizytówką miasteczka. Goście wydarzenia mogą zwiedzić Muzeum Pisanki, w którym znajduje się zbiór ponad 1500 zdobionych różnymi technikami pisanek, a także uczestniczyć w kursach z malowania pisanek. A przez cały dzień występujące lokalne zespoły artystyczne zapewniają gościom świąteczny nastrój.

OTWARCIE SEZONU ŻEGLUGOWEGO Z PARADĄ JEDNOSTEK PŁYWAJĄCYCH

W ramach otwarcia sezonu żeglugowego w kwietniową niedzielę na augustowskie wody wypływają niemal wszystkie rodzime jednostki pływające. Statki, katamarany i gondole ruszają w inauguracyjny rejs. A na rzekę Nettę wyruszy wielka parada jednostek pływających, które następnie udadzą się na niecodzienny rejs w po augustowskim jeziorze Rospuda, którego celem jest cypelek o intrygującej nazwie: Goła Zośka.

MAJ

KANAŁ AUGUSTOWSKI ZAPRASZA PRZYJACIÓŁ

To regionalne święto twórczości ludowej rozpoczynające sezon kulturalny i turystyczny po białoruskiej stronie Kanału Augustowskiego. W programie defilada teatralna uczestników festiwalu, kiermasz sztuki ludowej, koncerty zespołów ludowych, programy animacyjne i gry dla dzieci i dorosłych, występy rozrywkowe, kulinaria i moc wrażeń dla wszystkich gości.

DNI AUGUSTOWA

Tradycyjnie, w ostatni weekend maja Burmistrz Miasta Augustowa zaprasza do wspólnego świętowania Dni Augustowa. Podczas urodzin miasta, nie zabraknie wydarzeń kulturalnych i sportowych. Finałowy koncert w amfiteatrze uświetni gwiazda wybrana w plebiscycie mieszkańców.

Z BIEGIEM KANAŁU AUGUSTOWSKIEGO

Cykliczna impreza turystyczna organizowana przez Augustowską Organizację Turystyczną. Wydarzenie skierowane jest zarówno do mieszkańców, jak i turystów. Ma ona na celu popularyzację aktywnej turystyki, promocję szlaków turystycznych położonych wzdłuż Kanału Augustowskiego i ich wyjątkowych walorów. Jest to idealna okazja by aktywnie spędzić czas.  Uczestnicy rajdu mogą wybrać jedną z czterech form aktywności: rajd konny, rajd rowerowy, spływ kajakowy i biegi terenowe.

CZERWIEC

ŚWIĘTO „AUGUSTOWSKI FRESH”

Jedna z głównych atrakcji roku odbywa się w czerwcu nad Kanałem Augustowskim, na otwartych przestrzeniach przy śluzie Dąbrówka. Tutaj każdy może zanurzyć się w niezapomnianą atmosferę lata. Koncerty, gry terenowe, bitwy muzyczne i taneczne, przejażdżki wodne, kreatywne animacje, emocje, wrażenia i wiele innych niespodzianek czekają na gości imprezy.

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA NAD NETTĄ

Wieczorem, w wigilię świętego Jana na błoniach rzeki Netty rozpoczyna się wielki rodzinny piknik, a w jego ramach między innymi wspólne wicie i puszczanie wianków i. Będzie też bardzo muzycznie – ale nie tylko! Ponadto w programie – między innymi – konkurs na najpiękniejszy wianek, poszukiwanie kwiatu paproci, ognisko z kiełbaskami i… tajemnicza niespodzianka na zakończenie imprezy.

ŚWIĘTO „SREBRNE KLUCZE HOŻY”

Naturalnym bogactwem rolniczego miasteczka Hoża są źródełka wody. Na gości święta czekają: uroczysta ceremonia „Hożański Anioł”, koncerty i rozrywka, interaktywne zabawy dla dorosłych i dzieci, wystawy, gra terenowa i warsztaty techniki origami. Imprezę zakończy świąteczna dyskoteka.

LIPIEC

ŚWIĘTO KUPAŁY

W lipcową noc, przy Śluzie Dąbrówka czeka na gości wyjątkowa okazja wzięcia udziału w uroczystościach przypominających dawne tradycje. Spektakl teatralny z elementami dawnych rytuałów Kupały pomoże wszystkim gościom zanurzyć się w atmosferę najbardziej tajemniczego i urokliwego święta. Uczestnicy przejdą rytuał oczyszczenia w ogniu, puszcza na wodzie kupalskie wianki, wezmą udział w zadaniu Magia Cudownego Kwiatu. Czeka ich również wspólne śpiewanie pieśni i wykonanie tańców ludowych z najlepszymi amatorskimi zespołami regionu grodzieńskiego!

AUGUSTYNKI

To już tradycyjny kiermasz rękodzieła organizowany na Rynku Zygmunta Augusta. I do tego najbardziej kolorowy jarmark w regionie. Na licznych, rozstawionych w parku straganach zawsze jest pełno pysznych regionalnych smakołyków – miody, chleby, bułeczki, wędliny, kozie sery a nawet nalewki. Ponadto na stoiskach kupić można ręcznie robione zabawki, biżuterię, obrazy, szyte torby, czy makaramowe dekoracje. Można zrobić nie tylko zrobić zakupy, ale i posłuchać muzyki prezentowanej przez różnych wykonawców.

„LOTTO NETTA CUP”

Międzynarodowy Konkurs Skoków na Nartach Wodnych „Lotto Netta Cup” Memoriał Zygmunta Kowalika to nadzwyczajne zawody w skokach na nartach wodnych na motorówką, które odbywają się w drugiej połowie lipca w Augustowie. Impreza ta miała początki w latach 60-tych. Jego pomysłodawcą był Zygmunt Kowalik. Od kilku lat dodatkową atrakcją są zawody rozgrywane nocą – „Night Jumps” o Puchar Burmistrza Augustowa.

„NECKO ENDURANCE”

Motorowodne Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych. Odbywają się w połowie lipca. W zawodach bierze udział światowa czołówka motorowodniaków, w tym również piloci Formuły 1. To długodystansowe wyścigi łodzi motorowych, które osiągają prędkość nawet do 200 km/godz. Ekipy ścigają się 8 godzin. Rywalizacja rozgrywa się w trzech klasach technicznych.  W ciągu 8 godzin łodzie przepływają ponad 1000 km..

SIERPIEŃ

MISTRZOSTWA POLSKI W PŁYWANIU NA BYLE CZYM

„CO MA PŁYWAĆ, NIE UTONIE”

Widowiskowa i flagowa impreza augustowskiego lata. Co roku na przełomie lipca i sierpnia nad rzekę Nettę ściągają rzesze miłośników konstruowania nietypowych pojazdów wodnych. Dostarcza emocji zawodnikom i dużą dawkę humoru widzom. Na czym polega „Pływanie na byle czym”? Na początku musimy wybudować coś, co nie tylko utrzyma się na wodzie, ale będzie również bardzo ciekawie wyglądać. Gdy już dysponujemy takim pojazdem, prezentujemy go podczas przejazdu i robimy jak najlepsze wrażenie na sędziach i publiczności, która to wybiera zwycięzców.

TARGI AGRO EKO TURYSTYCZNE – POLSKA SMAKUJE

W lipcowy weekend augustowski Rynek Zygmunta Augusta staje się miejscem promocji rękodzieła ludowego, żywności ekologicznej i tradycyjnej oraz podlaskich kwater agroturystycznych. W programie dwudniowej imprezy, poza zwiedzaniem stoisk, poznawaniem lokalnych smaków i produktów jest miejsce folkową muzykę na żywo, pokazy kulinarne oraz konkursy – te dla publiczności oraz takie, w których oceniane będą produkty wystawców oraz estetyka stoisk.

ROZŚPIEWANY I ROZRYWKOWY KANAŁ AUGUSTOWSKI

Na scenie na śluzą Dąbrówka zabrzmią znane i współczesne piosenki. Plac zabaw zapewni najciekawsze letnie zabawy towarzyskie. Tematyczne strefy fotograficzne zapewnią wszystkim gościom piękne zdjęcia i miłe wspomnienia z wakacji. Rejsy łodziami, gry terenowe „questy”, przejażdżki wodne, muzyczne i taneczne bitwy, dyskoteka w stylu Zumby, a także dobry nastrój i energia sprawią, że ten dzień będzie naprawdę najlepszy w całym sezonie letnim

ŚWIĘTO MORZA

Przyjeżdżający w najbardziej malownicze miejsce Grodzieńszczyzny, przeżyją niezapomniane emocje odwiedzając bagienne mistrzostwa piłki nożnej oraz regionalny festiwal sportowy „Pływanie na czymkolwiek”. W tym dniu na śluzie Dąbrówka zostanie zorganizowanych wiele wydarzeń z konkursami, questami poszukiwawczymi, grami i programami interaktywnymi. Na głównej scenie dla wszystkich gości wakacji wystąpią artyści z regionu grodzieńskiego, a wieczorem odbędzie się program taneczno-rozrywkowy i zabawa w pianie dla dzieci.

ŚWIĘTO ZIELNEJ

15 sierpnia Kościół katolicki obchodzi święto Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie nazywane przez wiernych „Matką Bożą Zielną”. Na cześć tego wydarzenia na wszystkich gości Sopoćkina czekają: koncert galowy, festyny ludowe, jarmarki ziół i związanych z nimi akcesoriów, wystawa wieńców i bukietów dożynkowych. Zgodnie z tradycją w mieście Sopockin tego samego dnia obchodzone są „Dożynki” – święto końca żniw. Z nowego ziarna wypiekany jest chleb, który jest następnie święcony w kościele, a główny bochenek jest uroczyście dzielony między zgromadzonych. Święto podsumowuje nie tylko zbiory, ale także sezon zbierania ziół leczniczych.

„FESTIWAL SŁOMY”

W podgrodzieńskiej wsi Racicze odbędzie się nowa impreza pod nazwą „Festiwal Słomy”. Tutaj każdy gość festiwalu będzie mógł własnoręcznie budować obiekty artystyczne ze słomy, jeździć konno i bryczką, wziąć udział w warsztatach robienia pamiątek ze słomy, upiec bliny podawane do aromatycznej herbaty z „kopciowskich żiół”, a także obejrzeć koncert artystów z obwodu grodzieńskiego.

KANAŁ AUGUSTOWSKI W KULTURZE TRZECH NARODÓW

Flagowy Festiwal Kanał Augustowski w Kulturze Trzech Narodów – Białorusinów, Polaków i Litwinów. Podczas imprezy międzynarodowe zespoły ludowe czarują publiczność folkowym graniem, śpiewem i tańcem. A towarzyszą im stragany z rękodziełem oraz degustacje lokalnych potraw. Bliźniacze wydarzenia odbywają się przy śluzie Dąbrówka, pierwszej śluzie po stronie białoruskiej oraz w Augustowie.

WRZESIEŃ

CAMERATA AUGUSTOVIANA

Znany cykl koncertów muzyki poważnej. Instrumentem przewodnim są organy natomiast towarzyszą im m.in. skrzypce, fletnia, cymbały koncertowe, obój. Augustowskie Placówki Kultury zapraszają melomanów do udziału w koncertach organizowanych w miejskich kościołach

ŚWIĘTO CHLEBA

We wrześniu we wsi Zareczanka, odbywa się Święto Chleba – „Dożynki” z towarzyszącymi pieśniami i tańcami oraz targami produktów rolnych. Na festiwalu odbędą się różnorodne prezentacje, gdzie będzie można zobaczyć narzędzia do zbioru i obróbki plonów, spróbować kosić i zbierać sierpem, własnoręcznie utkać wieniec, posłuchać i potańczyć do muzyki instrumentalnej na żywo. Wszyscy goście dowiedzą się także o lokalnych tradycjach wypieku chleba, wykorzystaniu różnych przedmiotów gospodarstwa domowego jego wypieku, a nawet spróbują domowego chleba oglądając odrodzony obrzęd „Wypiekanie Chleba”. Na scenie głównej można będzie podziwiać występy najlepszych zespołów amatorskich regionu grodzieńskiego.

OPERATORZY i ANIMATORZY